Bruksizm – przeciwwskazanie do zabiegu

Bruksizm – przeciwwskazanie do zabiegu

Jednym z głównych przeciwwskazań do zabiegu jest bruksizm. Cierpi na niego do 20 % ludzi. Jest to stan bezwarunkowego zacisku zębów i zgrzytania nimi, na skutek nadaktywności mięśni żwaczy. Najczęściej przejawia się on w młodym wieku podczas snu. U osób dorosłych pojawia się bardzo rzadko bądź w ogóle. Przyczyna występowania bruksizmu nie jest do końca znana, jednak zakłada się, że problem leżu w wadach zgryzu, wadach budowy jamy ustnej, nerwicy, lękach, depresji, nieprawidłowym stanie zdrowia, uwarunkowaniach genetycznych.

Bruksizm jest stanem, którego nie należy ignorować. W konsekwencji prowadzi do ścierania się zębów, pęknięcia szkliwa, zębów, przełamań zęba, odsłaniania szyjek zębowych. Nieleczone schorzenie finalnie powoduje stany zapalne, zwyrodnienia w stawach skroniowo-żuchwowych, bóle szczęki i głowy. Powoduje również uszkodzenia zgryzu i pozbawienie warstwy ochronnej zębów, co jest przyczyną doskwierającej nadwrażliwości.


źródło

Osoby, które cierpią na bruksizm  powinny udać się na wizytę do lekarza stomatologa. Dentysta powinien wypełnić powstałe ubytki w zębach i zalecić dalsze leczenie u specjalistów powiązanych z nieprawidłową budową jamy ustnej. Zwykle osoby cierpiące na bruksizm powinny posiadać specjalne szyny, aparaty na szczękę, które ograniczają mimowolne ruchy żuchwy. Ponad to ten stan może wiązać się z lękami bądź stresem. W tym przypadku warto również sięgnąć porady lekarza, który dobierze odpowiedni suplement diety, który ukoi nerwy.

Bruksizm jest jednym z najważniejszych przeciwwskazań do zabiegu, który uniemożliwia wykonanie zabiegu. Jeżeli ten stan nie występuje u Ciebie śmiało możesz zapisać się na laserowe wybielanie zębów Poznań. Zapraszamy!