Dlaczego martwe zęby nie wybielają się?

Dlaczego martwe zęby nie wybielają się?

Przebarwienia zębów na pewno nie dodają nam atrakcyjności. Często powodują obniżenie samooceny, doprowadzają do kompleksów, potrafią zniszczyć relacje towarzyskie. W miarę upływu lat, nasze zęby tracą swą początkowa biel, to naturalne. Dzieje się tak ponieważ pożywienie i napoje, używki które znajdują się w naszej diecie, zawierają barwniki, których długotrwała ekspozycja na szkliwie prowadzi do jego przebarwienia. Ten rodzaj przebarwień jest stosunkowo łatwy do usunięcia i eksperci wybielania zębów w Poznaniu na pewno sobie z nim poradzą.

Bywa jednak tak, ze ząb zmienia barwę, gdy obumiera. Kolor takiego zęba jest wówczas wynikiem pourazowego krwawienia miazgi zęba. Wewnętrzny wylew krwi może zmienić kolor zęba z białego na żółty, brązowy, szary lub czarny. Powstanie przebarwień w martwym zębie może być tez wynikiem zastosowanych do leczenia kanałowego preparatów zawierających w składzie bar, jod lub srebro. Takie przebarwienia mogą przybierać barwę od pomarańczowo-­czerwonej do ciemnoczerwonej lub szarej i czarnej.

Wybielenia zębów martwych nie uda się dokonać w trakcie laserowego wybielania zębów. Choć ich kolor może się okazać jaśniejszy niż przed zabiegiem, na pewno będzie odbiegał od koloru pozostałych zębów, gdyż organiczny żel nakładany w trakcie procedury wybielania działa na żywe tkanki zęba. Aby rozjaśnić zęby martwe konieczne jest zaaplikowanie preparatu wybielającego do wnętrza zęba. Zabieg powinien być poprzedzony leczeniem kanałowym oraz zabezpieczeniem korzenia warstwa cementu lub kompozytu, tak aby środek wybielający nie przedostał się w głąb kanału i nie spowodował podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych. Do tak przygotowanej komory zęba aplikuje się środek wybielający i nakłada szczelny opatrunek na okres od 24 do 72 godzin. Procedurę można powtórzyć dwu­ trzykrotnie, jeśli rezultat po pierwszym zabiegu nie jest zadowalający. Po zakończeniu procesu należy odczekać do całkowitego zneutralizowania środka wybielającego (zazwyczaj trwa to około dwóch tygodni), po czym komorę zęba należy wypełnić kompozytem.

Wybielanie zębów martwych „od wewnątrz” zazwyczaj wymaga powtórzeń, ale jest to jedyne dostępne rozwiązanie by pozbyć się szpecącego przebarwienia. Zaleca się wybielanie najpierw martwych zębów, a później wykonanie wybielania reszty zdrowych zębów.

Zapraszamy na laserowe wybielanie zębów Poznań!