Przebarwienia zębów – przyczyny ich występowania

Przebarwienia zębów – przyczyny ich występowania

Istnieje wiele czynników powodujących powstawanie przebarwień nazębnych. Można je podzielić ze względu na ich przyczynę oraz rodzaj. Dzięki laserowemu wybielaniu zębów w Poznaniu możemy pozbyć się przebarwień, które nagromadzały się przez lat. Ten zabieg pozwoli przywrócić kolor zębów do jego stanu początkowego.

Dieta
Jest kluczowym czynnikiem przebarwiającym nasze zęby. W pożywieniu zawarte są barwiki naturalne, jak i sztuczne, które mimowolnie są przyczyną zmiany koloru zębów. Do głównych wrógów białych zębów zalicza się: szpinak, buraki, jagody, porzeczki, pomidory, kawę, herbatę (nawet białą), wino. Należy również wspomnieć o produktach kwaśnych (owoce cytrusowe itp.), które powodują erozję szkliwa.

Używki, czyli palenie tytoniu

Faktem jest, iż palenie papierosów nie tylko jest bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, ale również w znaczącym stopniu przyczynia się do zmiany koloru zębów. Tytoń zawiera liczne brązowe barwniki, które sukcesywnie wnikają w strukturę zębów.

Leki

Antybiotyki, które zawierają tetracyklinę powodują powstawanie poważnych przebarwień zębów, które ciężko jest usunąć. Leki zostawiają ciemnoszare, brązowe lub żółte plamki.

Genetyka

Za kolor naszych zębów przede wszystkim jest odpowiedzialna genetyka. To od niej zależy jaki kolor zębów posiadamy. Powstające przebarwienia nazębne są ściśle powiązane z jej cechami. Im bardziej szkliwo jest zmineralizowane tym efekty wybielania zębów jest miarowe.

Urazy zębów

Jeżeli nasze zęby uległy wypadkom oraz pewnym uszkodzeniom mogą one w szybszym tempie pochłaniać barwniki powodując przebarwienia.

Wiek

Za jedną z ważnych przyczyn zmiany koloru zębów jest również wiek. Naturalnym procesem jest to, że z jego biegiem zęby stają się zauważalnie ciemniejsze. Jest to związane ze ścieraniem się szkliwa, przez które odkładane są barwniki w zębach. U osób starszych jednorazowe wybielanie zębów może nie przynieść wymarzonego efektu. Zaleca się, aby takie osoby poddały się kolejnemu zabiegowi (3 naświetlenia po 15 minut) lub wykonały zabieg uzupełniający (zabieg podtrzymujący – 2 naświetlenia po 10 minut)

Zapraszamy na wybielanie zębów Poznań do White&Beauty!